AGNIESZKA KURANT
WIDMOWA BIBLIOTEKA

do 18.09.2011 | Wiedeń: Kerstin Engholm Galerie, Schleifmuhlgasse 3, Austria, www.engholmengelhorn.com | Vitoria-Gasteiz: Centro Cultural Montehermoso Kulturunea, Fray Zacarías Martínez 2, Hiszpania, www.montehermoso.net

Widmowa biblioteka Agnieszki Kurant to kolekcja fizycznie wyprodukowanych, fikcyjnych, widmowych i niewidzialnych książek. Pozycje te znane są tylko ze wzmianek na stronach autorów takich jak Stanisław Lem, Jorge L. Borges, Richard Brautigan czy Philip K. Dick. Na instalację składa się 400 obiektów, z tytułami i nazwiskami fikcyjnych autorów nadrukowanymi na okładkach oraz grzbietach. Książki te otrzymały numery ISBN oraz kody kreskowe, nadające im status podmiotów ekonomicznych. Przy pracy nad instalacją artystka korzystała z wyników wieloletnich badań, prowadzonych przez m.in. Pawła Dunina-Wąsowicza, Briana Quinette, Enrique Villa-Matasa, Jeana Yvesa Jouannais i innych osób katalogujących fikcyjne książki. Tytuł pracy nawiązuje bezpośrednio do książki Widmowa biblioteka. Leksykon książek urojonych, której autorem jest Paweł Dunin-Wąsowicz (Lampa i Iskra Boża, 1997) Autorką projektów graficznych okładek jest Kasia Korczak (Slavs and Tatars).

Projekt nawiązuje do idei wyobrażonego, wirtualnego kapitału, pracy niematerialnej, wartości dodatkowej (mehrwert) w sztuce oraz hybrydalnego autorstwa i własności w kapitalizmie kognitywnym. Zagadnienia te rozwijają we współczesnej filozofii m.in. Maurizio Lazaratto, Luc Boltanski, Diedrich Diederichsen. W Widmowej bibliotece Kurant rozwija swoje wieloletnie zainteresowanie tym, w jaki sposób fikcje oraz niewidzialne elementy rzeczywistości uzyskują realną wartość; stają się istotne symbolicznie, ekonomicznie lub politycznie. Artystka analizuje sytuacje, w których wartość uzyskują wirtualne przedmioty, kolonizacji podlegają fikcyjne, nieistniejące w rzeczywistości terytoria, a nieznane nieznane (unknown unknown) naszej wiedzy staje się kluczowym czynnikiem decydującym o zmianach w systemie złożonym jakim jest społeczeństwo.

Fragmenty projektu pokazywane były na wystawiach: The End of Money w Witte de With w Rotterdamie; East by South West, towarzyszącej targom Vienna Fair w Wiedniu oraz na indywidualnej wystawie artystki w Centrum Sztuki Montehermoso w Vitoria-Gasteiz w Hiszpanii.

AGNIESZKA KURANT (1978) jest absolwentką łódzkiej PWSFTiTV, historii sztuki na Uniwersytecie Łódzkim oraz Goldsmiths College w Londynie. Wystawiała w najważniejszych instytucjach sztuki w Polsce i za granicą m.in. w galerii Yvon Lambert w Nowym Jorku, Palais de Tokyo w Paryżu, Tate Modern w Londynie, Mamco w Genewie. Brała udział w Biennale Performa w Nowym Jorku (2009), Biennale w Moskwie (2007), Bukareszcie (2008), Atenach (2009). W ubiegłym roku zrealizowała Frieze Projects dla Frieze Art Fair w Londynie. W Polsce realizowała projekty m.in. dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2008) i Muzeum Narodowego w Krakowie (2007), wystawiała w Galerii Zachęta oraz w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie (2009). Jest laureatką wielu nagród i stypendiów: nominacja do międzynarodowego etapu nagrody Henkel Art Award (Mumok, Wiedeń, 2009).

Produkcja projektu: Fundacja Bęc Zmiana / www.beczmiana.pl

Widmowa biblioteka zrealizowana została dzięki dotacji otrzymanej od m.st. Warszawy

Projekt Widmowa biblioteka dofinansowano ze środków Instytutu Adama Mickiewicza